Lielā kosa - Equisetum telmateja Ehrh.

© Edgars Vimba

Lielajai kosai veidojas divējāda tipa dzinumi - pavasarī no tās sakneņa izaug brūngans bezhlorofila fertilais jeb auglīgais dzinums. Tas ir nezarots, 25-30 cm garš un līdz 13 mm resns ar satuvinātām makstīm, kuras veido 20-30 lancetiski īlenveidīgi zobiņi. Uz šiem dzinumiem attīstās sporu vācelīšu sastats jeb strobils uz kura veidojas sporofili ar sporangijiem. Sporangijos attīstās lielās kosas sporas. Sporas ir lodveidīgas, gludas, ar elatērām - 2 lentveidīgām struktūrām, kuras sporai sausumā attinas un sporas savstarpēji saista un tās izplatās grupās. Pēc to izsēšanās auglīgie dzinumi atmirst un pavasara beigās, vasaras sākumā izaug bāli, neauglīgie sterilie dzinumi, kuri sasniedz līdz 160 cm garumu. Uz tiem atrodas mieturos sakārtoti, zaļi, ieslīpi augšup vērsti zari, kuru šūnās atrodas hlorofils un tie veic asimilāciju.

Lielajai kosai Latvijā zināma tikai viena atradne - Ventas labajā krastā pie Piešu mājām Zlēku pagastā. Šo atradni 1895. gadā atklāja K.R.Kupfers. Lielā kosa te aug Ventas krasta nogāzes avoksnājā. Novērojumi rāda, ka augs katru gadu te veido sporas, taču savu izplatību Latvijā nepaplašina. J. Bickis 1923. gadā minēja lielās kosas atradni Kandavā. Vēlākie pētījumi to nav apstiprinājuši.

Lielas kosas atradne Ventas krastā atrodas uz izplatības apgabala ziemeļrietumu robežas.

Vispārējais sugas izplatības apgabals aptver Eiropu, Kaukāzu un Ziemeļameriku.

Lielā kosa ierakstīta Latvijas Sarkanajā grāmatā I kategorijā un Ministru Kabineta Noteikumos par īpaši aizsargājamo sugu un ierobežoti izmantojamo īpaši aizsargājamo sugu sarakstu. Tās aizsardzībai izdalīts „Piešdangas dabas liegums”. Atbilstoši Ministru kabineta 2001. gada 21. marta „Noteikumiem par zaudējumu atlīdzību par īpaši aizsargājamo sugu indivīdu vai biotopu iznīcināšanu vai bojāšanu” lielā kosa ieskaitīta 3. grupā un par tās iznīcināšanu vai bojāšanu zaudējumus atlīdzina divu minimālo mēnešalgu apmērā par katru indivīdu.

Lielā kosa ierakstīta Baltijas reģiona Sarkanajā grāmatā.

Uz sākumu  Atgriezties uz iepriekšējo lapu

 


 

 

Sākumlapa Kopskats Latvijas ģeogrāfija Latvijas augiLatvijas augi Latvijas sēnes Latvijas dzīvniekiLatvijas dzīvnieki Biotopi Aizsardzība Vārdnīca Sugu saraksti Fotoalbums Domu doze Šī servera jaunumi Vietējais meklētājs Noderīgas norādes
Latvijas Dabas fonds Latvijas ezeri Latvijas putni Latvijas Dabas Sugu enciklopēdija Bioloģiskā daudzveidība Latvijā, Informācijas un sadarbības tīkls (CHM) Piekrastes biotopu aizsardzība un apsaimniekošana Latvijā Latvijas Malokologu biedrība Latvijas Botāniķu biedrība Sākumlapa Atsauksmēm un Jautājumiem
LDF Ezeri Putni Sugu
enciklopēdija
Bioloģiskā
daudzveidība
Piekrastes
biotopi
Malokologu
biedrība
Botānikas
biedrība
Sākums Raksti mums

Lappusi «kosa.shtml» veidoja E. Vimba, A. Piterāns, R. Birziņa
sadarbībā ar karlo@lanet.lv 2004.08.

* Dabas serveru kopa * LU Bioloģijas fakultāte * SF - Latvija * LVAF *