Lielā zvaigznīte - Astrantia major L.

Astrantia major
© Edgars Vimba

Lielā zvaigznīte ir daudzgadīgs čemurziežu dzimtas lakstaugs. Stublājs stāvs, 50-70 cm garš, vienkāršs vai nedaudz zarots. apakšējās lapas gariem kātiem, lapas plātne šķelta vai dalīta 3-7 daļās. Stublāja lapas mazākas, gandrīz sēdošas. Ziedi 3,5-4,5 cm platos čemuros, ar daudziem ziediem. Čemuru ārējā malā atrodas vīrišķie ziedi, centrā daži divdzimumu ziedi. Retāk sastopami čemuri ar vīrišķajiem ziediem. Ziedi bālgani vai sārti. Naktī un lietū čemuru kāti noliecas uz leju tādejādi aizsargājot ziedu nektāru un putekšņus. Augs zied no agra pavasara līdz vēlam rudenim, bet galvenokārt no jūnija līdz augustam. Auglis - iegarens dvīņkarulis.

Lielā zvaigznīte kā savvaļas augs Latvijā sastopama tikai Dobeles rajona dienviddaļā Tērvetes, Sniķeres, Bukaišu un Augstkalnes apkārtnē kur tā galvenokārt aug upju krastos alksnājos un vietām arī attālāk no upēm lapu koku un jauktu mežu nogabalos. Latvijā augu pirmo reizi ievācis 1912. gadā Bukaišu apkārtnē Zeidenbergs.

Lielā zvaigznīte audzēta parkos un dārzos un daudzās vietās pārgājusi savvaļā (Vestiena, Ēdole, Jaunbebri u.c.).

Lielās zvaigznītes vispārējās izplatības apgabals aptver Eiropu. Latvijā augs sasniedz sava izplatības apgabala ziemeļu robežu.

Lielā zvaigznīte ierakstīta Latvijas Sarkanajā grāmatā II kategorijā un Ministru Kabineta noteikumos par īpaši aizsargājamo sugu un ierobežoti izmantojamo īpaši aizsargājamo sugu sarakstu. Ošu meži ar lielo zvaigznīti ierakstīti Ministru kabineta 2000. gada 5. decembrī pieņemtajā „Īpaši aizsargājamo biotopu veidu sarakstā”.

Lielā zvaigznīte ierakstīta Lietuvas Sarkanajā grāmatā III kategorijā un Baltijas reģiona Sarkanajā grāmatā.

Uz sākumu  Atgriezties uz iepriekšējo lapu

 


 

 

Sākumlapa Kopskats Latvijas ģeogrāfija Latvijas augiLatvijas augi Latvijas sēnes Latvijas dzīvniekiLatvijas dzīvnieki Biotopi Aizsardzība Vārdnīca Sugu saraksti Fotoalbums Domu doze Šī servera jaunumi Vietējais meklētājs Noderīgas norādes
Latvijas Dabas fonds Latvijas ezeri Latvijas putni Latvijas Dabas Sugu enciklopēdija Bioloģiskā daudzveidība Latvijā, Informācijas un sadarbības tīkls (CHM) Piekrastes biotopu aizsardzība un apsaimniekošana Latvijā Latvijas Malokologu biedrība Latvijas Botāniķu biedrība Sākumlapa Atsauksmēm un Jautājumiem
LDF Ezeri Putni Sugu
enciklopēdija
Bioloģiskā
daudzveidība
Piekrastes
biotopi
Malokologu
biedrība
Botānikas
biedrība
Sākums Raksti mums

Lappusi «zvaigznite.shtml» veidoja E. Vimba, A. Piterāns, R. Birziņa
sadarbībā ar karlo@lanet.lv 2004.08.

* Dabas serveru kopa * LU Bioloģijas fakultāte * SF - Latvija * LVAF *