Melnā driģene - Hyoscyamus niger L.

© Edgars Vimba

Angliski: Henbane

Vāciski: Schwarzes Bilsenkraut

Krieviski: Белена черная

Melnā driģene ir vien- vai divgadīgs lakstaugs ar nepatīkamu smaku. Tās stublājs stāvs, 30-100 cm garš, zarains, lipīgs, jo klāts ar dziedzermatiņiem. Lapas pamīšus, apakšējās ar platiem kātiem, 5-15 cm garas un 2-10 cm platas, augšējās sēdošas. skaujošas ar olveidīgu vai olveidīgi lancetisku plātni, kuras virspuse zaļa, bet apakšpuse iepelēka.

Ziedu daudz, tie rituļos, lieli, ar piltuvveidīgu, gandrīz līdz 4 cm garu netīri dzeltenbaltu vainagu ar violetu tīklojumu. Auglis - 15-20 mm gara pogaļa ar daudzām sēklām. Zied no jūnija līdz oktobrim.

Pašlaik Latvijā reti sastopama dārzos, pagalmos, sētmalēs, nezālienēs.

Ļoti indīga nezāle. Indīgas visas tās daļas. Tās satur tādus alkaloīdus kā hiosciamīns, hioscīns (skopolamīns) un atropīns. Augā kopumā alkaloīdi ir 0,04-0,15 %, sēklās 0,30 %, lapās 0,17 %, bet saknēs 0,08 %. Melnās driģenes sēklas atgādina magoņu sēklas. Bērniem jau 15 melnās driģenes sēklu apēšana var izrādīties bīstama dzīvībai. Alkaloīdu saturu augā lielā mērā nosaka augšanas apstākļi.

Saindēšanās pazīmes parādās 2-6 stundas pēc toksīnu iekļūšanas organismā. Tās ir karstuma sajūta, sausa un pietvīkusi āda, sausa mute, paplašinātas acu zīlītes, delīrijs, halucinācijas. Pazīmes parasti izzūd 24-48 stundu laikā. Konstatēta sakarība starp organismā iekļuvušo alkaloīdu daudzumu un saindēšanās izpausmēm. Tā, ja 0,5 - 0,75 mg alkaloīdu izraisa tikai sausumu mutē un acu zīlīšu paplašināšanos, tad 9 mg alkaloīdu jau izraisa samaņas zudumu, krampjus un nāvi.

Uz sākumu     Uz saturu

 


 

 

Sākumlapa Kopskats Latvijas ģeogrāfija Latvijas augiLatvijas augi Latvijas sēnes Latvijas dzīvniekiLatvijas dzīvnieki Biotopi Aizsardzība Vārdnīca Sugu saraksti Fotoalbums Domu doze Šī servera jaunumi Vietējais meklētājs Noderīgas norādes
Latvijas Dabas fonds Latvijas ezeri Latvijas putni Latvijas Dabas Sugu enciklopēdija Bioloģiskā daudzveidība Latvijā, Informācijas un sadarbības tīkls (CHM) Piekrastes biotopu aizsardzība un apsaimniekošana Latvijā Latvijas Malokologu biedrība Latvijas Botāniķu biedrība Sākumlapa Atsauksmēm un Jautājumiem
LDF Ezeri Putni Sugu
enciklopēdija
Bioloģiskā
daudzveidība
Piekrastes
biotopi
Malokologu
biedrība
Botānikas
biedrība
Sākums Raksti mums

Lappusi «drigene.shtml» veidoja E. Vimba, R. Birziņa
sadarbībā ar karlo@lanet.lv 2004.08.

* Dabas serveru kopa * LU Bioloģijas fakultāte * SF - Latvija * LVAF *