Gundegas - Ranunculus L.

Villainā gundega Ranunculus lanuginosus 
© Edgars Vimba

Angliski: Buttercup; Crowfoot

Vāciski: Hahnenfuä

Krieviski: лютик

No gundegu ģints Latvijas pļavās, mežos un krūmājos sastopamas vairākas sugas. Biežāk pļavās sastopama kodīgā gundega (Ranunculus acer L.). Bieži sastopama arī ložņu gundega (Ranunculus repens L.), zeltainā gundega (Ranunculus auricomus L.), rāvas gundega (Ranunculus flammula L.). Krūmājos, mežos, parkos un upju krastos aug Kašūbijas gundega (Ranunculus cassubicus L.), bet slapjos upju, ezeru un arī jūras krastos - ļaunā gundega (Ranunculus sceleratus L.).

Tie ir daudzgadīgi, retāk viengadīgi lakstaugi ar līdz 100 cm garu stublāju, stariņi šķeltām vai dalītām, retāk veselām lapām. Ziedi pa vienam zaru galos ar 5 dzeltenām apziedņa lapām.

Visas gundegas ir indīgi augi. Tās līdzās daudzām neizpētītām un nenoskaidrotām vielām satur dedzinoši aso protoanemonīnu. Saindēšanās notiek ar svaigi grieztiem vai plūktiem augiem, kuri izraisa ādas iekaisumus un pat I - II pakāpes apdegumus. Žāvētos augos toksiskais protoanemonīns pārveidojas anemonīnā, kurš nav toksisks.

Uz sākumu     Uz saturu

 


 

 

Sākumlapa Kopskats Latvijas ģeogrāfija Latvijas augiLatvijas augi Latvijas sēnes Latvijas dzīvniekiLatvijas dzīvnieki Biotopi Aizsardzība Vārdnīca Sugu saraksti Fotoalbums Domu doze Šī servera jaunumi Vietējais meklētājs Noderīgas norādes
Latvijas Dabas fonds Latvijas ezeri Latvijas putni Latvijas Dabas Sugu enciklopēdija Bioloģiskā daudzveidība Latvijā, Informācijas un sadarbības tīkls (CHM) Piekrastes biotopu aizsardzība un apsaimniekošana Latvijā Latvijas Malokologu biedrība Latvijas Botāniķu biedrība Sākumlapa Atsauksmēm un Jautājumiem
LDF Ezeri Putni Sugu
enciklopēdija
Bioloģiskā
daudzveidība
Piekrastes
biotopi
Malokologu
biedrība
Botānikas
biedrība
Sākums Raksti mums

Lappusi «gundegas.shtml» veidoja E. Vimba, R. Birziņa
sadarbībā ar karlo@lanet.lv 2004.08.

* Dabas serveru kopa * LU Bioloģijas fakultāte * SF - Latvija * LVAF *