Vārpainā krauklene - Actaea spicata L.

http://www.koulut.imatra.fi/vnlukio/polut/0/konnanmarja.jpg

Angliski: Baneberry; Herb Christopher

Vāciski: Christophskraut

Krieviski: Воронец колосовидный

Vārpainā krauklene ir daudzgadīgs lakstaugs ar 40-70 cm garu stublāju un nepatīkamu smaku. Stublājs viengadīgs, pa vienam vai nedaudziem kopā, atiet no sakneņa. Tas ir vairāk vai mazāk zarains, lapains, gluds, kails vai augšdaļā nedaudz pūkains. Stublāja lapas 30-40 cm garas, ar gariem kātiem, vien- līdz divkārt plūksnoti saliktas.

Ziedi mazi, balti vai bālgani dzelteni, īsos ovālos, kātainos ķekaros. Parasti viens ķekars atrodas stublāja galotnē, bet otrs - augšējās lapas žāklē.

Auglis - sākumā zaļa, vēlāk melna, spīdīga, olveidīga, apmēram 1 cm gara un 0,5 cm plata sākumā zaļā, vēlāk spīdīgi melna oga ar brūnām sēklām.

Zied maijā, jūnijā. Latvijā sastopama ne bieži ēnainos, mitros lapkoku mežos, gravās, upju krastos.

Visas auga daļas indīgas. Augā atrasti triterpensaponīni un transakonitskābe. Pilnībā auga ķīmiskais sastāvs nav izpētīts.

Ogas uz ādas izraisa apsārtumu un čūlu veidošanos. Ogas apēdot, rodas kuņģa un zarnu trakta iekaisums, apgrūtināta elpošana, delīrijs. Iespējami asinsrites traucējumi.

Uz sākumu     Uz saturu

 


 

 

Sākumlapa Kopskats Latvijas ģeogrāfija Latvijas augiLatvijas augi Latvijas sēnes Latvijas dzīvniekiLatvijas dzīvnieki Biotopi Aizsardzība Vārdnīca Sugu saraksti Fotoalbums Domu doze Šī servera jaunumi Vietējais meklētājs Noderīgas norādes
Latvijas Dabas fonds Latvijas ezeri Latvijas putni Latvijas Dabas Sugu enciklopēdija Bioloģiskā daudzveidība Latvijā, Informācijas un sadarbības tīkls (CHM) Piekrastes biotopu aizsardzība un apsaimniekošana Latvijā Latvijas Malokologu biedrība Latvijas Botāniķu biedrība Sākumlapa Atsauksmēm un Jautājumiem
LDF Ezeri Putni Sugu
enciklopēdija
Bioloģiskā
daudzveidība
Piekrastes
biotopi
Malokologu
biedrība
Botānikas
biedrība
Sākums Raksti mums

Lappusi «krauklene.shtml» veidoja E. Vimba, R. Birziņa
sadarbībā ar karlo@lanet.lv 2004.08.

* Dabas serveru kopa * LU Bioloģijas fakultāte * SF - Latvija * LVAF *