Zilā kurpīte - Aconitum napellus L.

http://www.chru-lille.fr/cap/ppl-aconitum-napellus.jpg

Angliski: Common monkshood

Vāciski: Blauer Eisenhut

Krieviski: Борец, Аконит аптечный

Zilā kurpīte ir daudzgadīgs lakstaugs ar 50-150 cm garu stublāju. Sakne bumbuļaina, paresnināta, gaļīga. Stublājs stāvs, spēcīgs, kails vai ar piegulošiem matiņiem. Lapas līdz pamatam dalītas 5-7 daļās, pie pamata stipri sašaurinātas, rombiskas.

Ziedi blīvā, daudzziedainā, vienkāršā vai zarainā ķekarā, zili violeti, sarkanīgi vai raibi. Zieda augšējās vainaglapas laivveidīgas, vairāk vai mazāk puslodesveidīgas. Nektārlapu kāts saliekts, to piesis strups vai galviņas veidā izliekts uz augšu. Auglis - somenis 16-20 mm garš un 5 mm plats ar melnām, spīdīgām, trīsšķautnainām sēklām.

Zied no jūnija līdz augustam. Kā dekoratīvs augs plaši kultivēts dārzos. Visas auga daļas indīgas. Viens no indīgākajiem Latvijas augiem.

Indīga ir arī retā, aizsargājamā dzeltenā kurpīte (Aconitum lasiostomum Reichenb.), kura vairāk sastopama Latvijas dienvidaustrumos krūmājos un upju krastos.

© Edgars Vimba

Zilās kurpītes bumbuļainā sakne satur 0,3-2 %, lapas 0,2-1,2 %, bet sēklas 0,1-1 % alkaloīdus. Tas ir vesels komplekss, kuru veido tādi alkaloīdi kā akonitīns, pikroakonitīns, izoakonitīns, benzakonitīns, akonīns, neopellīns, eollīns, napellīns, mezakonitīns, ipakonitīns.

Sakņu un lapu toksiskumu galvenokārt nosaka akonitīns. Tam ir mazliet rūgta garša. Pieaugušam cilvēkam letālā deva ir 2-5 mg akonitīna. Nāvi var izraisīt 1-2 g auga sakņu. Akonitīnu organisms uzņem arī caur ādu. Tas nozīmē, ka saindēties var bērni, kuri spēlējas ar zilās kurpītes ziediem.

Saindēšanās pazīmes parādās pēc 10-20 minūtēm: tie ir jušanas traucējumi, tirpšanas sajūta roku un kāju pirkstos, dedzināšanas un sausuma sajūta mutē. Seko svīšana un aukstuma sajūta, nejutīgums. Vēlāk pievienojas kuņģa un zarnu trakta darbības traucējumi, nelabums, vemšana, caureja, skeleta muskulatūras paralīze, sirdsdarbības un elpošanas traucējumi, krīt asinsspiediens, ir stipras sāpes dažādās ķermeņa daļās, krampji.

Nāve parasti iestājas pirmo 6 stundu laikā no sirdsdarbības traucējumiem un elpošanas muskulatūras paralīzes. Atsevišķos gadījumos nāve var iestāties arī vēlāk - pat 4.dienā pēc saindēšanās.

Uz sākumu     Uz saturu

 


 

 

Sākumlapa Kopskats Latvijas ģeogrāfija Latvijas augiLatvijas augi Latvijas sēnes Latvijas dzīvniekiLatvijas dzīvnieki Biotopi Aizsardzība Vārdnīca Sugu saraksti Fotoalbums Domu doze Šī servera jaunumi Vietējais meklētājs Noderīgas norādes
Latvijas Dabas fonds Latvijas ezeri Latvijas putni Latvijas Dabas Sugu enciklopēdija Bioloģiskā daudzveidība Latvijā, Informācijas un sadarbības tīkls (CHM) Piekrastes biotopu aizsardzība un apsaimniekošana Latvijā Latvijas Malokologu biedrība Latvijas Botāniķu biedrība Sākumlapa Atsauksmēm un Jautājumiem
LDF Ezeri Putni Sugu
enciklopēdija
Bioloģiskā
daudzveidība
Piekrastes
biotopi
Malokologu
biedrība
Botānikas
biedrība
Sākums Raksti mums

Lappusi «kurpite.shtml» veidoja E. Vimba, R. Birziņa
sadarbībā ar karlo@lanet.lv 2004.08.

* Dabas serveru kopa * LU Bioloģijas fakultāte * SF - Latvija * LVAF *