Latvāņi - Heracleum L.

© Rita Birziņa

Angliski: Hogweed

Vāciski: Bärenklau

Krieviski: Борщевик

No latvāņu ģints Latvijā sastopamas trīs sugas.

Latvijas vietējā florā sastopams Sibīrijas latvānis (Heracleum sibiricum L.) Tas ir vien- vai divgadīgs augs ar zarainu, līdz 1.5 m garu stublāju. Lapas trīsstarainas vai nepāra plūksnainas ar 2-3 plūksnu pāriem. Ziedi saliktos čemuros dzeltenzaļi. Zied no jūnija līdz septembrim. Augu sastop bieži pļavās, krūmājos, mežos, ceļmalās, nezālienās.

Kā dekoratīvs augs Latvijā ievests un kultivēts Mantegacas latvānis (Heracleum mantegazzianum Sommier et Levier). Tā stublājs sasniedz 3 m garumu. Lielo lapu plūksnu gali ir nosmailoti.

1948. gadā Latvijā kā lopbarības augu ieveda un sāka kultivēt Sosnovska latvāni (Heracleum sosnowskyi Manden). Tā stublāja garums sasniedz 4 m, bet lielo lapu plūksnu gali nav nosmailoti, kā iepriekšejai sugai, bet noapaļoti. Pēc šīs pazīmes abas sugas labi atšķiramas. Sosnovska latvānis strauji izplatās visā Latvijā, veido lielas audzes krūmājos, upju krastos, ceļmalās, pamestos tīrumos un ir kļuvis par postu Latvijas florai un iedzīvotājiem. Par šī latvāņa izraisītajiem smagajiem ādas apdegumiem pēdējo gadu laikā ne vienreiz vien ir nācies lasīt laikrakstos un žurnālos.

Vietām atrodami arī krustojumi starp minētajām sugām.

Latvāņi, bet it īpaši Sosnovska latvānis, ir bagāti ar fotodinamiski aktīvām vielām - furokumarīniem (psoralēniem). Å īs vielas organismā nonāk caur ādu, gļotādu, kā arī caur kuņģa un zarnu traktu. Fotokumarīni, nonākuši uz ādas, saules ultravioleto staru ietekmē, izraisa smagus apdegumus. Ä€das bojājumi parādās vairāku stundu laikā pēc saskares ar latvāņa daļām. Tie izpaužas kā ādas iekaisumi, kas atgādina I - III pakāpes apdegumus: tā ir nieze, plankumaini vai svītraini apsārtumi, ādas pietūkums, čūlas. To pavada vispārējs organisma nespēks, galvas sāpes, reiboņi, slikta dūša, sāpes vēderā.

Augsta fotokumarīnu koncentrācija organismā izraisa pastiprinātu acu jutību pret gaismu, acu iekaisumu, redzes traucējumus. Acu bojājumu gadījumos iesaka nēsāt polaroidās saulesbrilles, kas aiztur ultravioletos starus.

Gadījumos, kad cilvēks saskāries ar latvāni, tās ķermeņa daļas, kuras bijušas saskarē ar augu, jāpasargā no saules iedarbības, no ultravioleto staru ietekmes. Ä€da, kura saskārusies ar latvāni jāmazgā ar ūdeni un ziepēm.

Uz sākumu     Uz saturu

 


 

 

Sākumlapa Kopskats Latvijas ģeogrāfija Latvijas augiLatvijas augi Latvijas sēnes Latvijas dzīvniekiLatvijas dzīvnieki Biotopi Aizsardzība Vārdnīca Sugu saraksti Fotoalbums Domu doze Šī servera jaunumi Vietējais meklētājs Noderīgas norādes
Latvijas Dabas fonds Latvijas ezeri Latvijas putni Latvijas Dabas Sugu enciklopēdija Bioloģiskā daudzveidība Latvijā, Informācijas un sadarbības tīkls (CHM) Piekrastes biotopu aizsardzība un apsaimniekošana Latvijā Latvijas Malokologu biedrība Latvijas Botāniķu biedrība Sākumlapa Atsauksmēm un Jautājumiem
LDF Ezeri Putni Sugu
enciklopēdija
Bioloģiskā
daudzveidība
Piekrastes
biotopi
Malokologu
biedrība
Botānikas
biedrība
Sākums Raksti mums

Lappusi «latvanis.shtml» veidoja E. Vimba, R. Birziņa
sadarbībā ar karlo@lanet.lv 2004.08.

* Dabas serveru kopa * LU Bioloģijas fakultāte * SF - Latvija * LVAF *