Eiropas segliņš - Euonymus europaea L.

Eiropas segliņš Euonymus europaeus
© Edgars Vimba

Angliski: Spindle - Tree

Vāciski: Europäisches Pfaffenhütchen

Krieviski: Бересклет европейский

Krūms vai neliels, 2-5 m augsts koks ar gludiem, strupi četršķautautnainiem zariem. Jaunie zari zaļi, vēlāk brūnpelēki. Lapas tumši zaļas, ar nosmailotiem galiem. Ziedi dzeltenzaļi, divdzimumu. Zied maijā, jūnijā. Auglis četršķautnaina vai piecšķautnaina, nokarena, 7-13 mm gara pogaļa ar 3-4 cirkņiem. Negatavs auglis zaļgans, nogatavojies rožaini sārts, bet sēklas cirkņos baltas ar oranžu sēklsedzi.

Sastopams ne bieži mežos, krūmājos, upju krastos, galvenokārt valsts dienviddaļā. Kā dekoratīvs augs audzēts arī dārzos, parkos un apstādījumos.

Retāk savvaļā sastopams kārpainais segliņš (Euonymus verrucosa Scop.) ar kārpainiem zariem.

Kārpainais segliņš Euonymus verrucosa
© Edgars Vimba

Indīgas ir visas Eiropas segliņa daļas, bet jo sevišķi indīgi augļi. Augs satur glikozīdus - evonozīdu, evobiozīdu, evonomozīdu, evonimīnu. No alkaloīdiem sēklās atrasts līdz 0,1 % evonīna. Literatūrā minēts, ka 36 augļu apēšana cilvēkam var būt nāvīga. Bērnus var vilināt tieši Eiropas segliņa augļi, kuru sēklas ar oranžo sēklsedzi sarkanīgajā augļapvalkā izskatās īpaši skaistas.

Saindēšanās pazīmes parādās tikai pēc 12-18 stundām kā nelabums, vemšana, caureja, sāpes vēderā, asinsrites traucējumi, arī krampji. Caureja var būt ļoti spēcīga.

Pa lielākai daļai cilvēki saindēšanās gadījumos ar segliņu izveseļojas, taču smagi saindēšanās gadījumi var beigties arī ar nāvi.

Saindēties ar segliņu var arī kokamatnieki, apstrādājot segliņa koksni un ieelpojot koksnes putekļus.

Uz sākumu     Uz saturu

 


 

 

Sākumlapa Kopskats Latvijas ģeogrāfija Latvijas augiLatvijas augi Latvijas sēnes Latvijas dzīvniekiLatvijas dzīvnieki Biotopi Aizsardzība Vārdnīca Sugu saraksti Fotoalbums Domu doze Šī servera jaunumi Vietējais meklētājs Noderīgas norādes
Latvijas Dabas fonds Latvijas ezeri Latvijas putni Latvijas Dabas Sugu enciklopēdija Bioloģiskā daudzveidība Latvijā, Informācijas un sadarbības tīkls (CHM) Piekrastes biotopu aizsardzība un apsaimniekošana Latvijā Latvijas Malokologu biedrība Latvijas Botāniķu biedrība Sākumlapa Atsauksmēm un Jautājumiem
LDF Ezeri Putni Sugu
enciklopēdija
Bioloģiskā
daudzveidība
Piekrastes
biotopi
Malokologu
biedrība
Botānikas
biedrība
Sākums Raksti mums

Lappusi «seglins.shtml» veidoja E. Vimba, R. Birziņa
sadarbībā ar karlo@lanet.lv 2004.08.

* Dabas serveru kopa * LU Bioloģijas fakultāte * SF - Latvija * LVAF *