Suņpētersīlis - Aethusa cynapium L.

© Edgars Vimba

Angliski: Fool’s Parsley

Vāciski: Hundspetrsilie; Gleiäe

Krieviski: Кокорыш обыкновенный; Собачья петрушка

Suņpētersīlis ir viengadīgs vai viengadīgs - ziemojošs lakstaugs ar tievu, vārpstveidīgu sakni. Stublājs pa lielākai daļai viens, nedaudz ribains, dobs, zarains, 30-100 cm garš. Lapas trīsstūrainas, div- vai trīskārt plūksnainas, tumši zaļas, apmēram tikpat garas cik platas, saberztas ar nepatīkamu smaku. Ziedi pa 12-18 čemuros, balti vai nedaudz iesārti. Zied no jūnija līdz oktobrim.

Sastopams bieži dārzos, nezālienēs, sētmalās, tīrumos, krūmājos.

Augs satur plankumainā suņstobra toksīnam konīnam radniecīgu alkaloidu cinopīnu, kurš izraisa ādas un gļotādas kairinājumu un iekaisumu. Parādās arī siekalošanās, slikta dūša, vemšana, kustību koordinācijas un līdzsvara traucējumi.

Daži autori to uzskata par ļoti indīgu, citi - par nekaitīgu. To vērtē mazāk indīgu nekā plankumainais suņstobrs. Agrāk augs lietots medicīnā; šodien vēl arvien to lieto homeopātijā. No auga tomēr ieteicams izvairīties. Dārzā tā lapas pēc to izskata var viegli sajaukt ar kultivētā pētersīļa lapām.

Uz sākumu     Uz saturu

 


 

 

Sākumlapa Kopskats Latvijas ģeogrāfija Latvijas augiLatvijas augi Latvijas sēnes Latvijas dzīvniekiLatvijas dzīvnieki Biotopi Aizsardzība Vārdnīca Sugu saraksti Fotoalbums Domu doze Šī servera jaunumi Vietējais meklētājs Noderīgas norādes
Latvijas Dabas fonds Latvijas ezeri Latvijas putni Latvijas Dabas Sugu enciklopēdija Bioloģiskā daudzveidība Latvijā, Informācijas un sadarbības tīkls (CHM) Piekrastes biotopu aizsardzība un apsaimniekošana Latvijā Latvijas Malokologu biedrība Latvijas Botāniķu biedrība Sākumlapa Atsauksmēm un Jautājumiem
LDF Ezeri Putni Sugu
enciklopēdija
Bioloģiskā
daudzveidība
Piekrastes
biotopi
Malokologu
biedrība
Botānikas
biedrība
Sākums Raksti mums

Lappusi «sunpetersilis.shtml» veidoja E. Vimba, R. Birziņa
sadarbībā ar karlo@lanet.lv 2004.08.

* Dabas serveru kopa * LU Bioloģijas fakultāte * SF - Latvija * LVAF *