Sākumlapa Kopskats Latvijas ģeogrāfija Latvijas augiLatvijas augi Latvijas sēnes Latvijas dzīvniekiLatvijas dzīvnieki Biotopi Aizsardzība Vārdnīca Sugu saraksti Fotoalbums Domu doze Šī servera jaunumi Vietējais meklētājs Noderīgas norādes

Ķērpju noteikšanas svarīgākās pazīmes


Alfons Piterāns apiteran@lanet.lv

 

^
Kas ir ķērpji ?

      Ķērpji nav vienveidīgs organisms. Tie sastāv no diviem dažādiem organismiem – sēnes un aļģes, kas atrodas ciešā savstarpējā mijiedarbībā. Ķērpji ārēji nav līdzīgi ne sēnei, ne aļģei. Šādu divu organismu kopdzīvi apzīmē par simbiozi. Sēne no aļģes iegūst organiskās vielas. Aļģes savukārt no sēnes ūdeni un minerālvielas, sēnes pasargā tās no saules staru iedarbības. Šāds koporganisms spēj augt visdažādākās augtenēs, ko nevarētu katrs no ķērpja partneriem. Ķērpjos galvenokārt ir zaļaļģes, nelielā daudzumā arī zilaļģes. Ķērpju veģetatīvo ķermeni sauc par lapoņi. Ķērpju lapoņi lielāko tiesu gaišpelēki līdz zilganpelēkiem, zaļganpelēkiem, dzeltenbrūniem, retāk brūni, dzelteni vai oranžas krāsas. Lapoņa krāsa ir svarīga pazīme, kaut gan lapoņa krāsu grūti precīzi aprakstīt. Ķērpju lapoņa krāsas noteikšana samērā grūta, bieži rada kļūdas.

 

^
Ķērpju augšanas formas

krevu ķērpis
krevu ķērpis
krūmu ķērpis
krūmu ķērpis
Pēc ārējā izskata ķērpjus iedala:krevu, lapu un krūmu ķērpjos. Dažreiz izdala arī zvīņu ķērpjus. lapu ķērpis
lapu ķērpis
zvīņu ķērpis
zvīņu ķērpis

 

^
Sorāļi un izīdijas

      Ķērpju noteikšanā svarīga pazīme ir arī sorāļi un izīdijas. Ar šiem orgāniem ķērpji veģetatīvi vairojas. Bieži sugas raksturīga pazīme ir sorāļi vai izīdijas.

  • Sorāļi ir balti vai zaļganpelēki miltaini veidojumi uz ķērpju lapoņa, kas sastāv no lodveidīgiem vairošanās ķermenīšiem – sorēdijām. Sorēdijas veidojas lapoņa aļģu slānī. Tās sastāv no aļģes šūnas, kurai apkārt ir sēņu pavedieni – hifas. Pēc ārējā izskata sorāļi ir ļoti daudzveidīgi. Tie var veidoties uz lapoņa virsmas, gar daivu malām vai to galos. Izšķir vairākus sorāļu veidus: apmales, rievveida, lūpveida, galvveida, lodveida u. c.
Sorāļu veidi
    a – apmales sorāļi, b – rievveida sorāļi, c – lūpveida sorāļi, d – lodveida sorāļi, e – galvveida sorāļi.

 

^
Rizīnas, pseidocifelas, skropstiņas, fibrillas

      Lapveida lapoņu apakšpusē atrodas rizīnas, ar kurām piestiprinās substrātam. Tādas rizīnas raksturīgas daudziem lapu ķērpjiem. Rizīnas var būt vienkāršas, zarotas, otveidīgas. Dažām lapu un krūmu ķērpju sugām lapoņu daivu malās ir dažādi izaugumi – skropstiņas, fibrillas. Skropstiņas attīstās gar daivu malām, tās nesatur aļģes un ir melnā krāsā. Skropstiņas raksturīgas Islandes cetrārijai (Cetraria islandica), kas labi redzamas gar daivu malām. Tādas skropstiņas ir arī anaptihijai, fiscijām u. c. sugām. Fibrillas labi redzamas usneju (Usnea) ģints sugām, kur no galveniem pavedieniem atzarojas sānu izaugumi, kas ir tādā pašā krāsā kā laponis, jo tās satur aļģes.

      Nozīmīga diagnostiska pazīme ir arī pseidocifelas, kas redzamas uz daudzu ķērpju lapoņiem baltu punktiņu vai nelielu lēcveidīgu poru veidā augšejā mizā. Šādas pseidocifelas labi redzamas Islandes cetrarijai.

Rizīnu veidi
a – zarotas rizīnas, b – vienkāršas rizīnas.

 

^
Lapoņa virspuse

      Daudzu lapu un krūmu kērpju virspusē attīstās izīdijas un sorēdijas. Augšējā ķērpju miza var būt gluda, krokaina vai locekļaina. Krevu kērpjiem bieži laponis ir saplaisājis un sadalīts ar plaisām nelielos laukumiņos t. s. areolās. Virspuse var būt graudaina , miltveidīga u. c. veida.

 

^
Auglķermeņi

      Liels daudzums mūsu lapu un krūmu ķērpju vairojas veģetatīvi ar sorēdījām un izīdijām. Tām noraisoties no lapoņa, nokļūstot labvēlīgos apstākļos izaug jauns ķērpju laponis. Šādiem ķērpjiem neattīstās augļķermeņi. Tiem ķērpjiem kuriem veidojas augļķermeni parasti neveidojas veģetatīvie vairošanās orgāni – sorēdijas un izīdijas. Ķērpjiem pirms augļķermeņu veidošanās notiek sēņu dzimumprocess, kura rezultātā augļķermeņos veidojas sporas, ar kurām ķērpji vairojas. Gandrīz visas ķērpju sēnes pieder asku sēnēm, tikai nedaudzas bazīdiju sēnēm.

Peritēcija uzbūve:
1 – ekscīpuls,
2 – hipotēcijs,
3 – tēcijs, kas sastāv
no askiem ar askusporām
un parafīzēm,
4 – perifīzes
Peritēcijs
^

 

 

Sākumlapa Kopskats Latvijas ģeogrāfija Latvijas augiLatvijas augi Latvijas sēnes Latvijas dzīvniekiLatvijas dzīvnieki Biotopi Aizsardzība Vārdnīca Sugu saraksti Fotoalbums Domu doze Šī servera jaunumi Vietējais meklētājs Noderīgas norādes
Latvijas Dabas fonds Latvijas ezeri Latvijas putni Latvijas Dabas Sugu enciklopēdija Bioloģiskā daudzveidība Latvijā, Informācijas un sadarbības tīkls (CHM) Piekrastes biotopu aizsardzība un apsaimniekošana Latvijā Latvijas Malokologu biedrība Latvijas Botāniķu biedrība Sākumlapa Atsauksmēm un Jautājumiem
LDF Ezeri Putni Sugu
enciklopēdija
Bioloģiskā
daudzveidība
Piekrastes
biotopi
Malokologu
biedrība
Botānikas
biedrība
Sākums Raksti mums

Lappusi «pazimes.shtml» veidoja Alfons Piterāns apiteran@lanet.lv
sadarbībā ar karlo@lanet.lv 2014.08.20-14:58

* Dabas serveru kopa * LU Bioloģijas fakultāte * SF - Latvija * LVAF *