Sākumlapa Kopskats Latvijas ģeogrāfija Latvijas augiLatvijas augi Latvijas sēnes Latvijas dzīvniekiLatvijas dzīvnieki Biotopi Aizsardzība Vārdnīca Sugu saraksti Fotoalbums Domu doze Šī servera jaunumi Vietējais meklētājs Noderīgas norādes

Askusēnes – (Ascomycota)


Dr. biol. emer. Edgars Vimba evimba@lanet.lv

Askusēnes ir liels sēņu nodalījums. Tam piederošās sēnes raksturojas ar daudzšūnu sēņotni. Dzimumvairošanās notiek ar askusporām, kas attīstās īpašās tvertnēs – askos jeb somiņās. No tā arī askusēnes dažreiz sauc par somiņsēnēm.

Vienkārškajām askusēnēm aski attīstās tieši uz sēņotnes. Tādas ir parazītiskās vējslotsēnes, kas izraisa sēklaugu dažādu orgānu (augļu, lapu un ziedu) deformāciju.

Briežtrifelēm veidojas bumbuļveidīgi augļķermeņi, kas attīstās meža trūdu kārtā. Latvijā atrastas 4 sugas.

Augstāk attīstītajām askusēnēm aski ar sporām attīstās īpašās tvertnēs – augļķermeņos. Augļķermeņi var būt dažāda tipa. Slēgtus, lodveidīgus augļķermeņus sauc par kleistotēcijiem, krūzveidīgus augļķermeņus ar atveri galotnē – par peritēcijiem, bet kaus- , disk-, bļodveidīgus un klājeniskus augļķermeņus – par apotēcijiem. Daudzām askusēnēm pazīstama arī bezdzimumvairošanās. Tā notiek ar konīdijām, kuras noraisās no sēņotnes atzarojumiem – konīdijnesējiem. Stādiju, kurā veidojas askusporas sauc par teleomorfu, bet stādiju, kurā veidojas konīdijas – par anamorfu. Sevišķi izteiktas šīs stadijas ir parazītiskajām asku sēnēm.

Askusēnēm ar peritēcija tipa augļķermeņiem peritēciji var veidoties tieši uz sēņotnes vai arī attīstīties īpašā micēlija pinumā, kas veido t.s. stromas. Šīs stromas var būt vālesveidīgas, kausveidīgas vai galviņveidīgas. Peritēciji kā ovālas vai iegarenas tvertnes atrodas pilnīgi ieslēgti stromā, bet uz stromas virsmas kā tumši punkti redzamas šo peritēciju atveres.

Askusēnes ar apotēcija tipa augļķermeņiem apotēciji ir ļoti daudzveidīgi: tie var būt disk-, kaus-, bļodasveidīgi, pat klājeniski. Augstāk attīstītajām šīs grupas sēnēm apotēciji sastāv no kātiņa un cepurītes. Šādi augļķermeņi-apotēciji ir redzami mūsu mežos un krūmājos sastopamajām pavasara sēnēm – bisītēm, lāčpurniem, ķēvpupiem.

 


Sākums/Top














 

 

 

Sākumlapa Kopskats Latvijas ģeogrāfija Latvijas augiLatvijas augi Latvijas sēnes Latvijas dzīvniekiLatvijas dzīvnieki Biotopi Aizsardzība Vārdnīca Sugu saraksti Fotoalbums Domu doze Šī servera jaunumi Vietējais meklētājs Noderīgas norādes
Latvijas Dabas fonds Latvijas ezeri Latvijas putni Latvijas Dabas Sugu enciklopēdija Bioloģiskā daudzveidība Latvijā, Informācijas un sadarbības tīkls (CHM) Piekrastes biotopu aizsardzība un apsaimniekošana Latvijā Latvijas Malokologu biedrība Latvijas Botāniķu biedrība Sākumlapa Atsauksmēm un Jautājumiem
LDF Ezeri Putni Sugu
enciklopēdija
Bioloģiskā
daudzveidība
Piekrastes
biotopi
Malokologu
biedrība
Botānikas
biedrība
Sākums Raksti mums

Lappusi «askusenes.shtml» veidoja Dr. biol. emer. Edgars Vimba evimba@lanet.lv
sadarbībā ar karlo@lanet.lv 2014.08.20-14:58

* Dabas serveru kopa * LU Bioloģijas fakultāte * SF - Latvija * LVAF *