Sākumlapa Kopskats Latvijas ģeogrāfija Latvijas augiLatvijas augi Latvijas sēnes Latvijas dzīvniekiLatvijas dzīvnieki Biotopi Aizsardzība Vārdnīca Sugu saraksti Fotoalbums Domu doze Šī servera jaunumi Vietējais meklētājs Noderīgas norādes

Naktssveču dzimta (Onagraceae sin. Oenotheraceae)


Edgars Vimba
Šaurlapu ugunspuķe
Foto: B. Laime

Pie naktssveču dzimtas Latvijā pieder viengadīgi līdz daudzgadīgi lakstaugi ar veselām lapām. Ziedi kārtni augšējo lapu žāklēs, ķekaros vai vārpās. Auglis – pogaļa.

No kazrozēm (Epilobium) zāļu purvos, mitros upju un ezeru krastos, grāvjos bieži sastopama purva kazroze (Epilobium palustre) – augs ar līdz 80 cm garu, stāvu, vienkāršu vai zarainu stublāju ar lineārām, lancetiskām vai lineāri lancetiskām lapām. Ziedi bālgani rožaini stublāja un zaru galotnēs. Zied no VI - IX. Auglis 4 - 8 cm gara pogaļa.

Bieži sastopama arī kalnu kazroze (Epilobium montanum) – augs ar līdz 80 cm garu, vienkāršu vai nedaudz zarainu stublāju un iegarenām, olveidīgām līdz lancetiskām lapām. Ziedi bālgani rožaini, pa vienam stublāja augšējo lapu žāklēs. Zied no VI - IX. Auglis – 5 - 9 cm gara pogaļa. Aug mitros mežos un krūmājos.

Pūkainās kazrozes (Epilobium hirsutum) stublāji ir līdz 150 cm gari, stāvi, galotnē stipri zaraini, ar gariem, mīkstiem matiņiem. Lapas 4 - 12 cm garas un 1 - 3 cm platas, sēdošas, skaujošas, nedaudz nolaidenas, iegareni lancetiskas. Ziedi lieli, purpursārti, augšējo lapu žāklēs. Zied no VI - VIII. Auglis – 4 - 10 cm gara pogaļa. Aug diezgan bieži grāvjos, upmalās, zāļu purvos.

Retās pakalnu kazroze (Epilobium collinum) un tumšzaļā kazroze (Epilobium obscurum) ir valsts aizsardzībā.

No ugunspuķēm (Chamaenerion) mežmalās, ceļmalās, kūdrājos, bet it sevišķi izcirtumos lielā daudzumā aug šaurlapu ugunspuķe (Chamaenerion angustifolium) – augs ar līdz 150 cm garu, stāvu, vienkāršu vai nedaudz zarotu stublāju ar lancetiskām, nosmailotām, 4 - 12 cm garām un 7 - 20 mm platām lapām. Ziedi purpursārti, reti balti, 10 - 40 cm garā, skrajā galotnes ķekarā. Zied no VI - VIII. Auglis – 4 - 8 cm gara pogaļa.

No naktssvecēm (Oenothera) samērā bieži smilšainās ceļmalās, nezālienēs, uz dzelzceļiem sastop sārtstublāja naktssveci (Oenothera x wienii, sin. Oenothera rubricaulis) – viengadīgu vai divgadīgu augu ar 0,5 - 2 m garu, stāvu iesārtu stublāju un ķīļveidīgi lancetiskām, 5 - 7 cm garām un ap 2 cm platām lapām.Rozetes lapas 10 - 20 cm garas un 2 - 6 cm platas. Ziedi dzelteni, garā ķekarā, atveras vakarā pēc saules rieta. Zied no VI - IX. Auglis – gara pogaļa.

 

 

Sākumlapa Kopskats Latvijas ģeogrāfija Latvijas augiLatvijas augi Latvijas sēnes Latvijas dzīvniekiLatvijas dzīvnieki Biotopi Aizsardzība Vārdnīca Sugu saraksti Fotoalbums Domu doze Šī servera jaunumi Vietējais meklētājs Noderīgas norādes
Latvijas Dabas fonds Latvijas ezeri Latvijas putni Latvijas Dabas Sugu enciklopēdija Bioloģiskā daudzveidība Latvijā, Informācijas un sadarbības tīkls (CHM) Piekrastes biotopu aizsardzība un apsaimniekošana Latvijā Latvijas Malokologu biedrība Latvijas Botāniķu biedrība Sākumlapa Atsauksmēm un Jautājumiem
LDF Ezeri Putni Sugu
enciklopēdija
Bioloģiskā
daudzveidība
Piekrastes
biotopi
Malokologu
biedrība
Botānikas
biedrība
Sākums Raksti mums

Lappusi «Apsveikums.shtml» veidoja Edgars Vimba
sadarbībā ar karlo@lanet.lv 2014.08.20-14:58

* Dabas serveru kopa * LU Bioloģijas fakultāte * SF - Latvija * LVAF *