Sikspārņu aizsardzība Latvijā |
Ir izveidota jauna sikspārņu pētnieku un aktīvistu lapa:https://www.latvijassiksparni.org/.Kāpēc sikspārņi ir jāaizsargā?Sikspārņi ir dzīvnieki, kuri jūtīgi reaģē uz izmaiņām apkārtējā vidē: vides kvalitātes un līdz ar to barības bāzes (kukaiņu) samazināšanos, piemērotu mītņu samazināšanos utt. Tā kā sikspārņiem gadā dzimst tikai 1 – 2 mazuļi, šo dzīvnieku atražošanās ir lēna un sugu populācijām ir svarīga katras atsevišķas kolonijas vai pat indivīda izdzīvošana. Sikspārņi ir konservatīvi dzīvnieki, kuri ilgstoši, daudzās paaudzēs izmanto vienas un tās pašas mītnes (gan vasaras, gan ziemas) vai noteiktus ainavas elementus (pārlidojumos uz barošanās vietām un migrāciju laikā). Tāpēc dabā sikspārņus apdraud virkne dažādu faktoru, no kuriem lielākā daļa ir cilvēka darbības izraisīti. Jāņem vērā arī cilvēku bieži vien nelabvēlīgā attieksme un māņticīgās bailes no šiem savdabīgajiem nakts dzīvniekiem. Sikspārņus apdraudošos faktorus var iedalīt trijās galvenajās grupās: faktori, kas apdraud sikspārņus ziemošanas vietās, faktori, kas apdraud vasaras mītnes (gk. aukļkolonijas) un faktori, kas ietekmē sikspārņu barošanās biotopus un pārvietošanās trases. Ziemošanas vietasZiemošana ir viens no bīstamākajiem periodiem sikspārņu dzīvē. Ziemas miegā guļošs sikspārnis ir pilnīgi bezpalīdzīgs, jo pat briesmu gadījumā dzīvniekam vajadzīgas vairākas minūtes, lai pamostos un sasiltu, un tikai tad tas varētu bēgt. Turklāt katra pamošanās rada ievērojamu tauku rezervju patēriņu, bet tauku krājumus dzīvnieki ziemas laikā atjaunot nevar. Latvijas apstākļos bīstams ir arī piemērotu ziemošanas vietu trūkums: ja kāda no esošajām mītnēm tiek izpostīta, vai citādi kļūst nepiemērota ziemošanai, sikspārņiem var nebūt iespējas atrast sev citu - līdzvērtīgu ziemošanas vietu. Ziemojošos sikspārņus tādējādi apdraud:
Vasaras mītnes, aukļkolonijasNozīmīgākās un jūtīgākās sikspārņu vasaras mītnes ir aukļkoloniju mītnes, kurās daudzas paaudzes pēc kārtas mazuļu dzimšanas un augšanas laikā sapulcējas sikspārņu mātītes. Lielas aukļkolonijas bojāeja var būt ievērojams zaudējums visai attiecīgās sikspārņu sugas populācijai. Īpaši apdraudētas ir aukļkolonijas ēkās, jo tajās parasti ir lielāks skaits sikspārņu, turklāt sikspārņus apdraudošā ēku pārbūvēšana vai remonts parasti tiek izdarīts vasarā – sikspārņu mazuļu laikā. Aukļkoloniju mītnes apdraud:
Aukļkoloniju mītnes sikspārņiem nepiemērotas var padarīt arī to apkārtnes pārveidošana, kas var ietekmēt sikspārņu iespējas naktī sasniegt to iecienītos barošanās biotopus. Piemēram, koku rindas/alejas nociršana (vai apgaismojuma uzstādīšana tajā), kas pāri klajumam savieno sikspārņu apdzīvoto mītni ar tuvāko meža masīvu vai ūdenskrātuvi, var izraisīt kolonijas pamešanu. Barošanās biotopiBarības bāze (kukaiņi) un tās pieejamība ir viens no galvenajiem faktoriem, kas ietekmē sikspārņu populāciju izdzīvošanu. Sikspārņus apdraud ne tikai faktori, kas tieši samazina to barībā izmantoto kukaiņu daudzumu, bet arī biotopu fragmentācija, kas neļauj īpaši izmēros mazākajām sugām no to kolonijām sasniegt vietas, kur barības bāze ir pietiekama. Svarīgākie apdraudošie faktori šeit ir:
Sikspārņu augstā apdraudētība un fakts, ka daudzās valstīs novērota atsevišķu sugu populāciju samazināšanās ir iemesls, kāpēc vairumā Eiropas valstu sikspārņi ir aizsargājami dzīvnieki. Sikspārņu sugu savstarpējā līdzība gan pēc izskata, gan ekoloģiskajām prasībām ir viens no iemesliem, kāpēc aizsargātas tiek arī biežāk sastopamās sugas: nodrošinot vienas sugas aizsardzību, tādējādi tiek nodrošināta aizsardzība arī virknei citu sugu. Normatīvie akti, kas nosaka sikspārņu aizsardzību Eiropā un LatvijāVisas Eiropā (t.sk. Latvijā) sastopamās sikspārņu sugas ir aizsargājamas. To aizsardzību nosaka sekojoši likumdošanas akti un starptautiskās konvencijas:
Latvijas Republikas likumdošanā sikspārņu aizsardzību nosaka:
Ar starptautisko konvenciju, Biotopu direktīvas un Latvijas Republikas normatīvo aktu pilnajiem tekstiem var iepazīties Latvijas Republikas Vides Ministrijas mājas lapā www.VidM.gov.lv. |
![]() |
![]() |
Pēdējās izmaiņas
2014.08.20-14:58 Viestura Vintuļa teksts, noformēja UudiS |
|