Sikspārņu lapa

| |

Lūdzam ziņot par...

Ir izveidota jauna sikspārņu pētnieku un aktīvistu lapa:

https://www.latvijassiksparni.org/.


Jums ir iespēja palīdzēt sikspārņu izpētes un aizsardzības darbā!

Ziņojiet sikspārņu pētniekiem, ja Jums:

  1. ir sikspārņu vasaras kolonija Jūsu mājas bēniņos vai ēkas sienā
  2. ir zināma sikspārņu vasaras kolonija koka dobumā
  3. ir zināma sikspārņu ziemošanas vieta – piem., Jūsu pagrabā ziemo sikspārņi
  4. sikspārņi apmetas Jūsu izliktajos būrīšos
  5. ir izdevies atrast gredzenotu sikspārni un nolasīt tam gredzena uzrakstu
  6. ir zināma vieta, kur kaut kāda iemesla dēļ ir daudz beigtu sikspārņu
  7. ir zināma sikspārņu kolonija, kurai draud briesmas ēkas remonta vai koku ciršanas dēļ

Mūs interesē ziņas par jebkuru sugu, bet, protams, būsim īpaši pateicīgi, ja Jūs, varbūt izmantojot šīs mājas lapas informāciju, varēsiet sniegt ziņas par jau konkrētām retām sugām, piemēram, Eiropas platausi.

Ja Jums gadās:

Ja Jums rokās nonāk dzīvs sikspārnis (piemēram, ielido pa logu istabā vai Jūs to atrodat, tīrot putnu būrīti), lūdzam, ja tas ir iespējams, dzīvnieku nofotografēt tā, lai redzamas ir sikspārņu noteikšanā svarīgākās pazīmes: ausis, ausu radziņi, pats ķermenis, pakaļkāju pēdas. Vēlams fotografējot pie salocīta spārna pielikt lineālu, vai dzīvnieku fotografēt uz rūtiņu burtnīcas lapas, lai varētu novērtēt dzīvnieka un tā apakšdelma izmērus. Ja dzīvnieks ir pārāk nemierīgs, labāk tomēr izmērīt tam apakšdelma garumu tāpat bez fotografēšanas, lai sikspārni pārāk nesamocītu. Pēc fotogrāfijām daudzos gadījumos ir iespējams noteikt dzīvnieka sugu vai vismaz ģinti. Jo labākas un saprotamākas būs fotogrāfijas, jo lielākas būs noteikšanas iespējas. Fotografējot vēlams sikspārni ņemt cimdotā rokā, lai izvairītos no dzīvnieka kodieniem. Ja dzīvnieks ir vesels, to pēc fotografēšanas nekavējoties jāatlaiž brīvībā (dienas vidū to vislabāk darīt vietā, kur dzīvnieks ātri var atrast paslēptuvi – kādu dobumu vai pažobeli).

Ja Jums ir gadījies atrast beigtu sikspārni (piemēram, to ir nokodis kaķis, vai gadās dzīvnieku notriekt ar automašīnu), lūdzam, ja tas ir iespējams, saglabāt dzīvnieka līķīti ledusskapja saldētavā un mums par to paziņot (pienācīgi iesaiņots polietilēna maisiņā(os) tas pārtikas produktiem skādi nenodarīs). Ja Jums pieejams 70% spirts, līķīti uzreiz var ievietot tajā. Ja saglabāt dzīvnieka atliekas nav iespējams, tās var nofotografēt tāpat kā dzīva sikspārņa gadījumā, un atsūtīt mums attēlus.

Attēlos parādīts, kādās pozās vislabāk sikspārni fotografēt, lai būtu pēc tam iespējams noteikt tā sugu. Pirmajā attēlā vislabākajā leņķī redzama sikspārņa auss un auss radziņa forma, otrajā attēlā – muguras apmatojuma krāsa un pakaļkājas pēdas izmēri un trešajā attēlā – apakšdelma izmēri.

Visos gadījumos lūdzam Jūs atzīmēt precīzu sikspārņu atrašanas vietu un laiku (datumu)!!!

Iespēju robežās centīsimies Jūs apmeklēt, noteikt sikspārņu sugas un pastāstīt vairāk par sikspārņiem, ar kuriem Jums ir iznākusi saskarsme. Jau iepriekš liels PALDIES par ziņām!

Ziņas vislabāk sūtīt tieši sikspārņu pētniekiem Gunāram Pētersonam, Viesturam Vintulim vai Aldai Pupilai. Mūsu kontaktadreses un telefoni doti sadaļā “Pētnieki, aktīvisti”.

Pēdējās izmaiņas
2014.08.20-14:58
Viestura Vintuļa teksts, noformēja UudiS

Autortiesības © 2008