Parastā bisīte - Gyromitra esculenta (Fr.)Fr.

© Edgars Vimba

Angliski: False Morel

Vāciski: Frühjahrs-Lorchel; Gift-Lorchel

Krieviski: Обыкновенный строчок

Parastās bisītes augļķermeņu cepurītes ir 2-10 cm garas un platas, sarkanbrūnas vai kafijas brūnas. Cepurītes daivas vairāk vai mazāk pieaugušas pie kātiņa, veidojot viļņainas krokas, kuras pēc savas struktūras atgādina smadzeņu virsmu.

Kātiņš 3-9 cm garš un 1,5-3 cm resns, pelēkbalts, iedzeltens vai iesārts, vāji pūkains, nekārtni cilindriski saspiests.

Mīkstuma konsistence vaskveidīga, tas ir ļoti trausls ar patīkamu garšu un smaržu.

Parastā bisīte aug aprīlī, maijā sausos smilšainos priežu mežos, mežmalās, izcirtumos. Tautā šo sēni sauc arī par murķeli.

Parastai bisītei līdzīga ir dižā bisīte (Gyromitra gigas (Krombh.) Cooke), kuras augļķermeņi ir lielāki. Droši atšķirt parasto bisīti no dižās bisītes var tikai pēc sporām: parastajai bisītei sporas galos ir noapaļotas, bet dižajai bisītei ar trīsstūrainām piedevām. Taču dižā bisīte tāpat kā parastā bisīte satur giromitrīnu. Toksīnu nesatur rudens bisīte (Gyromitra infula (Schaeff.: Fr.) QuĆ©l.), kuru sauc arī par bīskapa cepuri. Tā aug rudeņos.

Uz sākumu     Uz saturu

 


 

 

Sākumlapa Kopskats Latvijas ģeogrāfija Latvijas augiLatvijas augi Latvijas sēnes Latvijas dzīvniekiLatvijas dzīvnieki Biotopi Aizsardzība Vārdnīca Sugu saraksti Fotoalbums Domu doze Šī servera jaunumi Vietējais meklētājs Noderīgas norādes
Latvijas Dabas fonds Latvijas ezeri Latvijas putni Latvijas Dabas Sugu enciklopēdija Bioloģiskā daudzveidība Latvijā, Informācijas un sadarbības tīkls (CHM) Piekrastes biotopu aizsardzība un apsaimniekošana Latvijā Latvijas Malokologu biedrība Latvijas Botāniķu biedrība Sākumlapa Atsauksmēm un Jautājumiem
LDF Ezeri Putni Sugu
enciklopēdija
Bioloģiskā
daudzveidība
Piekrastes
biotopi
Malokologu
biedrība
Botānikas
biedrība
Sākums Raksti mums

Lappusi «bisite.shtml» veidoja E. Vimba, R. Birziņa
sadarbībā ar karlo@lanet.lv 2004.08.

* Dabas serveru kopa * LU Bioloģijas fakultāte * SF - Latvija * LVAF *